• امروز : سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 18 June - 2024
8
سکوی پرتاب هوش مصنوعی

سکوی پرتاب هوش مصنوعی با ۵ تیم برگزیده به کار خود پایان داد

  • کد خبر : 6106
  • ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲
سکوی پرتاب هوش مصنوعی با ۵ تیم برگزیده به کار خود پایان داد
رویداد سکوی پرتاب هوش مصنوعی با حضور ۸۰ تیم تخصصی و به همت ۱۰۰استارتاپ برگزار شد که در نهایت، پنج تیم موفق به جلب نظر سرمایه‌گذاران شدند. در مرحله دریافت طرح، ۸۰ تیم تخصصی در حوزه هوش مصنوعی طرح‌های کسب و کاری خود را ارسال کرده و بعد از چند مرحله بررسی و غربال، ده تیم به صورت حضوری به ارائه کسب‌وکار خود برای سرمایه‌گذاران و داوران پرداختند. در نهایت تیم‌های «ویراویراست»، «مهدا»، «دیدبانو»، «آرکپچا» و «ایبگو» توانستند نظر سرمایه‌گذاران را جلب کنند.

«ویراویراست» که اولین تیم برگزیده این رویداد بود، یک سامانه هوشمند تایپ و ویراستاری آنلاین متن فارسی است که برای دومین‌بار موفق به جذب سرمایه از ۱۰۰استارتاپ شد. ۴ تیم دیگر هر یک به ترتیب در زمینه‌ بازارهای مالی، دوربین‌های مدار بسته، محافظت بات و ارائه بیمه خودرو فعالیت می‌کنند و کسب‌وکارشان مبتنی بر هوش مصنوعی است.

طرح صیانت، حاصل سیاست‌گذاری ساده لوحانه است

«امیر ناظمی» سخنران ویژه افتتاحیه این رویداد بود، وی با اشاره به طرح صیانت گفت: «سیاستگذاری باید هوشمندانه و با نگاه درست به مسائل باشد. این نوع سیاست گذاری، منجر به راهگشایی و کنترل رگولاتوری درست خواهد شد. سیاست‌گذار باید به حل مسئله فکر کند نه اینکه صورت مسئله را به کلی پاک نماید.»

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: «طرح صیانت حاصل ساده انگاره و سیاستگذاری بدون دانش است. طرحی که برای صیانت از حقوق مخاطبان در فضای مجازی تدوین شده، اما اصل حضور مخاطبان در فضای مجازی را نقض و محدود می‌کند.»

در ادامه این رویداد، که توسط مجموعه ۱۰۰استارتاپ و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پارتیان برگزار شد، تیم‌ها به ارائه طرح‌های کسب و کاری خود برای داوران پرداختند و به سوالات و ایرادات وارد شده پاسخ دادند.

اگزیت موفق ۱۰۰ استارتاپ؛ اسنوا مالک جدید هوما شد

در رویداد هوش مصنوعی به مناسبت اولین خروج موفق ۱۰۰استارتاپ از یکی از تیم‌های پرتفوی خود، «سیدرضا سجادی»، هم‌بنیانگذار این استارتاپ داستان کسب‌وکارش را برای حاضرین رویداد روایت کرد. استارتاپ هوما یکی از تیم‌های پرتفو ۱۰۰استارتاپ است که فروردین ۹۹ با جذب سرمایه عضوی از خانواده ۱۰۰استارتاپ شد و اواخر همان سال اسنوا درخواست خرید سهام هوما را مطرح کرد.

حال پس از چند ماه مذاکره، ۱۰۰استارتاپ با موفقیت از هوما اگزیت کرده است. هوما در مدت زمانی کوتاه‌تر از چیزی که پیش‌بینی کرده بود توانست به شاخص‌های کلیدی عملکردش (KPI) دست پیدا کند.

هوما باکس دستگاهی است که با اتصال به تلویزیون‌های عادی، آن‌ها را تبدیل به تلویزیون‌های هوشمند اندرویدی می‌کند. «علی سدیفی»، مدیرعامل ۱۰۰استارتاپ ضمن تبریک به تیم هوما عنوان کرد: «هوما چیز شگفت‌انگیزی نیست؛ این تیم مثل همه بچه‌های اکوسیستم استارتاپی تلاش کردند و بارها زمین خوردند اما دوباره ایستادند و با تمام قوا به مسیرشان ادامه دادند.»

ایران، هوش مصنوعی، آینده

در حاشیه این رویداد پنلی تخصصی تحت عنوان ایران، هوش مصنوعی، آینده با مدیریت «عمار جلالی‌منش»، هم‌بنیانگذار شتابدهنده همتک و جمعی از فعالان این حوزه برگزار شد. «امید حاتمی» دکترای ریاضی دانشگاه کمبریج، «سیدمهدی خلیق رضوی» هم‌بنیایگذار شتابدهنده همتک، «ایمان ظهوریان» سرپرست تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی و «حامد اجاقی» عضو ارشد تیم تحقیقاتی دیده‌بان هوش مصنوعی از مهمانان این پنل بودند.

ظهوریان با اشاره به مطالعات صورت گرفته در حوزه هوش مصنوعی عنوان کرد:

«در سال ۲۰۱۶ استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی رقمی بالغ بر ۷.۶۴۳ میلیون دلار بوده و پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۵ این رقم به ۸.۳۶ میلیارد دلار برسد. اما با گذر زمان و مشاهدات جدید پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰۰ میلیارد دلار هم برسد.»

وی پردرآمدترین فعالیت‌های هوش مصنوعی را در زمینه‌های بهبود عملکرد کسب‌وکارهای مبتنی بر الگوریتم، اطلاعات و طبقه‌بندی آن‌ها برای بیماران و تعمیر، نگهداری و توزیع محتوا در شبکه‌های مجازی برشمرد.

اجاقی با اشاره به لزوم بازتعریف مفاهیم متناسب با ادبیات بازار و نیازهای آن برای تولید و عرضه محصول اظهار داشت:

«اکوسیستم هوش مصنوعی در ایران یک اکوسیستم نوپا است؛ بنابراین ایده‌های کوچک در چنین شرایطی می‌تواند راهگشا باشد. ایده‌های بزرگ به دلیل عدم تطابق هزینه و فایده، اجازه بروز و ظهور پیدا نمی‌کنند و این چالشی است که در تمام اکوسیستم‌ها وجود دارد؛ اما در این حوزه بیشتر احساس می‌شود.»

او همچنین درباره تصور جامعه و انتظاری که از هوش مصنوعی دارند، گفت: «رسانه‌ها و جامعه ذهنیت ما را به نحوی شکل داده‌اند که با شنیدن لفظ هوش مصنوعی یک مفهوم انقلابی برای ما تداعی می‌شود. اما باید بدانیم که این تصوری اشتباه است و می‌تواند برای اکوسیستم صدماتی را به همراه داشته باشد.»

خلیق رضوی که به صورت آنلاین و از انگلستان در این پنل حضور داشت درباره نقش و تاثیر هوش مصنوعی در کسب‌وکارها عنوان کرد: «ظرفیت‌های هوش مصنوعی ۳ کمک شایان به کسب‌وکارها می‌کند که عبارتند از: مقیاس‌پذیر شدن و در دسترس همگان قرار گرفتن خدمات، کاهش هزینه و افزایش کیفیت.»

او همچنین کاربرد هوش مصنوعی در حوزه سلامت را در سه حوزه گسترش زیرساخت و پیشگیری، تشخیص و نهایتا درمان عنوان کرد و افزود: «در حال حاضر ما در ایران پیشرفت مناسبی در زمینه گسترش زیرساخت داشتیم اما در حوزه‌های دیگر نیاز به تلاش و فعالیت بیشتری داریم.»

حاتمی در این گفتگو بیشتر به بحث تجربه و کاربرد استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف مانند گردشگری و حوزه‌های فروش در بازار پرداخت. همچین عمار جلالی‌منش هم‌بنیانگذار شتابدهنده همتک ضمن مدیریت، اجرا و طرح بحث به بیان نکاتی تکمیلی درباره وضعیت هوش مصنوعی در ایران پرداخت. در پایان این گفتگو فرصتی فراهم بود که تعدادی از حاضرین سوالاتی را مطرح کردند و مهمانان پاسخ آن‌ها را دادند.

شتابدهنده هاب، شرکت سرمایه گذاری هدهد، خانه نوآوری اصفهان، مجموعه شناسا و مجموعه هوش منصوعی ابری(هما) از سرمایه گذاران حاضر در این رویداد بودند. همچنین شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، شتابدهنده همتک و شتابدهنده بین‌المللی آران هم به عنوان حامی در این رویداد حضور داشتند.

«سجاد بیگدلو» کارشناس اجرایی مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت در ضمن معرفی این مجموعه عنوان کرد:

«این مجموعه بزرگترین شرکت دانش‌بنیان مالی در کشور از لحاظ سرمایه انسانی و دارای بیشترین سرمایه انسانی متخصص هوش مصنوعی در کشور است. همچنین مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت دارای قوی‌ترین زیرساخت‌های پردازشی در کشور است که در دو زمینه محصولات تجاری و فعالیت‌های ترویجی کار می‌کند.»

سکوی پرتاب هوش مصنوعی سومین رویداد سرمایه‌گذاری تخصصی ۱۰۰استارتاپ بود که مانند سایر رویدادهایی که توسط این مجموعه برگزار می‌شود، علاوه‌بر سرمایه‌گذاری مشاوره و راهبری متناسب با نیاز هر تیم صورت گرفت.

لازم به ذکر است ۱۰۰استارتاپ به همراه مدرسه کسب‌وکار تکاپو در نظر دارند که در پاییز سال جاری برنامه ملی ۱۰۰ تکاپوی صادراتی را برگزار کنند. این برنامه ملی فرصتی برای سرمایه‌گذاری، آموزش و راهبری برای کسب‌وکارهایی است که قصد ورود به حوزه صادرات را دارند. ۶.۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای این برنامه در نظر گرفته شده و تا ۱۶ مهر ماه فرصت برای ثبت‌نام از طریق پنل ۱۰۰استارتاپ وجود دارد.

لینک کوتاه : https://ainews.ir/?p=6106

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.