محمدعلی قاسمی مدیر امور هنری پرس تی وی تصریح کرد: رویکرد نوین ما با آنالیز گرافیک شبکه های مهم دنیا و هویت بصری آنها هم از منظر سخت افزاری هم به لحاظ نرم افزاری شروع شد و در حال حاضر در واحد هنری، بازتولید برندسازی خود شبکه را نهایی می کنیم که کار مطالعات آن را پشت سرگذاشتیم.

قاسمی تاکید کرد: روش ها و سیستم ها و فناوری های جدید را بررسی کرده ایم تا بسیاری از فعالیت ها را به صورت رایانه ای و اتوماسیون انجام دهیم. در این مسیر فقط افرادی که خلاقیت بالایی به ویژه در تولید محتوا دارند به عنوان نیروی انسانی مورد به همکاری دعوت می شوند.

وی با بیان مهم بودن جایگاه گرافیک در هویت صوتی و بصری یک تلویزیون بین المللی گفت: هر شبکه ای که بخواهد در عرصه بین الملل مطرح و مورد توجه باشد باید یک هویت هنری خاص خود بسازد که مشتمل بر هویت صوتی و بصری است از این رو ما نیز در پرس تی وی این تولید هنری را با الگوی ایده محور انجام دادیم.

مدیر هنری پرس تی وی در توضیح هویت بصری تصریح کرد: قالب و چارچوب گرافیکی یک شبکه خبری را واحد هنری آن رسانه تهیه می کند و هدف این است که محتوای عرضه شده در شبکه بهتر دیده شود. در مورد هویت صوتی هم به همین شکل است و به نحوی باید این هویت مجزا و البته مشخص باشد که وقتی مخاطب مثلا آهنگ پخش اخبار شبکه را می شنود به سهولت به یاد همین رسانه بیافتد. همچنین برندینگ این شبکه موجب می شود که این رسانه از سایر شبکه ها مجزا گردد.

قاسمی افزود: استفاده از «واقعیت افزوده» جایگزین طراحی دکورهای فیزیکی می شود چون ساخت دکورهای برنامه و موادی که در آن به کار می رود بسیار گران است.

وی تصریح کرد: واقعیت مجازی پیرامون مجری و کارشناس برنامه، در داخل همان استودیو انجام می شود برای مثال استفاده از  ِالمان های گرافیکی جذاب که پیام را دقیق به مخاطب معرفی می کند یکی از این موارد است حتی می توان وضعیت ناشی از طوفان را در هنگام پخش اخبار در استودیو شبیه سازی کرد که گویی همان آثار در استودیو آمده است.

مدیر هنری پرس تی وی گفت: واقعیت افزوده ای که مهندسان ایرانی ساخته اند و طراحی آن را واحد هنری پرس تی وی انجام داده در زمان انتخابات ۱۴۰۰ اجرا شد که حتی مورد تقدیر ریاست سازمان صداسیما هم قرار گرفت و جایزه ای از دست رئیس سازمان دریافت کردیم.

قاسمی در پایان خاطرنشان کرد؛ پرس تی وی یکی از کاربردی ترین ابزارهای دیپلماسی عمومی برای ایران در تمامی حوزه هاست و چنانچه مسئولین آنچنان که باید به آن توجه کنند به نتایج بسیار بهتری خواهیم رسید. این در حالی است که بسیاری از کشورها آرزوی داشتن شبکه ای در حد پرس تی وی را دارند تا بتوانند بدون واسطه با مردم جهان صحبت کنند. از این رو خوب است که قدر این دارایی را بدانیم.